Historia

Historia powstania:

Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Staszowie powstało z inicjatywy Haliny Łabudy. Zebranie założycielskie odbyło się 1 grudnia 1994 r. wybrano wówczas pierwszy Zarząd naszego Koła w składzie:

23 stycznia 1995 roku nasze Koło zostało zarejestrowane w Zarządzie Głównym w Warszawie. Obecnie zrzesza ponad 100 rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością intelektualną.

Siedziba naszego Stowarzyszenia mieści się w Staszowie przy ul. Rytwiańskiej 23, w przekazanym w 1997 roku, przez księdza dziekana Henryka Kozakiewicza, budynku wymagającym generalnego remontu i nakładu środków finansowych, których nie posiadaliśmy. Pomogli nam ludzie dobrej woli. Pierwsze fundusze na remont przekazał Pan Franciszek Wołodźko, pełniący wówczas funkcję prezesa Elektrowni w Połańcu, pozostałe fundusze pochodziły z PFRON, Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu, Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie, Ministerstwa Spraw Społecznych, Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, lokalnych zakładów pracy i sponsorów.

Prace remontowe trwały 3 lata. Dzięki zaangażowaniu, ciężkiej pracy i determinacji w dążeniu do celu, 15 lutego 2000 roku otworzyliśmy jedyny w powiecie staszowskim, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

Kolejne lata naszej działalności, to podnoszenie jakości pracy Ośrodka, rozwój kwalifikacji zawodowych kadry, poszerzanie oferty placówki, tworzenie nowych miejsc edukacji, rehabilitacji i opieki oraz budowanie systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną od chwili narodzin do późnej starości.

Ważne daty:

Nagrody:

Przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Staszowie – Halina Łabuda jest laureatką wielu wyróżnień i odznaczeń, m.in.: